موفقیت محققان دانشگاه تهران در ابداع روشی جدید در "انیمیشن‌سازی"

۲۰ آبان ۱۳۹۸ | ۰۸:۵۱ خبرهای تصویری
تعداد بازدید:۳۳۶
پردیس دانشکده‌های فنی، پروژه ساخت انیمیشن سه بعدی با بهره‌گیری از شبکه عصبی مبتنی بر هوش مصنوعی، در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران به سرانجام رسید.
 موفقیت محققان دانشگاه تهران در ابداع روشی جدید در "انیمیشن‌سازی"

محققان و دانشمندان در آزمایشگاه مخابرات امن در دانشکده برق و کامپیوتر پردیس فنی دانشگاه تهران روشی آسان‌ و سریع‌ برای انیمیشن‌سازی را ابداع کرده‌اند که در آن هر شخص قادر است نقش اول یک انیمیشن را بازی کند که نیاز به کروماکی و سنسورهای متصل به دست انسان ندارد.

"زهرا ابراهیمیان" دانشجوی دکترای هوش مصنوعی دانشگاه تهران درباره این روش ابداعی گفت:‌ قبلاً برای پروژه ضبط حرکت خودمان از 8 دوربین استفاده می‌کردیم ولی در پروژه جدید با استفاده از یک دوربین، یک انیمیشن سه ‌بعدی ساخته‌ایم و برای این کار از یک شبکه عصبی مصنوعی استفاده می‌کنیم که مبتنی بر هوش مصنوعی است و حالت صورت، حالت بدن و حالت‌های دست را استخراج کرده و بعد از آن این سه را تجمیع می‌کنیم و یک انیمیشن سه‌بعدی می‌سازیم.

"محمدعلی اخانی" عضو هیئت علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه تهران نیز گفت:‌ انیمیت کردن کار بسیار سختی است و باید فریم به فریم حرکات دست ساخته شود ولی در این روش عملاً سرعت استخراج حرکات صورت و استخراج حرکات انگشتان دست که یکی از سخت‌ترین بخش‌های پروژه است را بیش از 100 برابر می‌کند.

وی درباره کاربردهای این روش تصریح کرد:‌ ما می‌توانیم تفریح و سرگرمی را با آموزش ترکیب کرده و برای آموزش کودکان یا بچه‌های زیر 12 سال یک روند مثبت ایجاد کنیم؛ کودکان اوتیسم، کودکان دیریادگیر از جمله قشرهایی هستند که نمی‌توانند با شخصیت‌های انسانی ارتباط بگیرند ولی با کاراکترهای انیمیشنی به راحتی می‌توانند ارتباط بگیرند؛ این کاراکترها برای بزرگسالان نیز در حوزه‌هایی مثل محیط زیست یا عدم ریختن زباله در طبیعت و برای سایر کارهای فرهنگی ایفای نقش می‌کند.